Грибоєдов горе з розуму короткий зміст аналіз. Потрібна допомога з вивчення якоїсь теми? Дві сюжетні лінії

Тема уроку: «Аналіз 1 дії комедії А.С.Грибоєдова «Лихо з розуму»

Цілі уроку:

Прокоментувати 1-у дію комедії А.С.Грибоєдова «Лихо з розуму»;

Сформувати початкові уявлення про конфлікт,

Продовжити формування навички аналізу драматичного творуз урахуванням його жанрової специфіки.

Хід уроку

I. Вступне слововчителі. Розмова про сприйняття комедії.

Ми сьогодні розпочинаємо розмову про безсмертну комедію А.С.Грибоєдова. Однак за її появі далеко не всі були в захваті від твору драматурга, деякі критики навіть уявити не могли, що ця п'єса переживе свого творця мінімум на двісті років.

А яке враження справила вас п'єса А.С.Грибоедова?

Сумна чи смішна вам історія, розказана у п'єсі А.С.Грибоедова?

У твору була складна дорога до сцени. Про цей шлях також можна було б написати книгу.

Існує кілька версій історії створення комедії:

1. Кращий другА.С.Грибоедова С.Н.Бегичев писав: «Відомо мені, що план цієї комедії було зроблено в нього ще Петербурзі 1816 року і навіть написані були кілька сцен, але не знаю, у Персії чи Грузії Грибоєдов багато в чому змінив їх і знищив деяких дійових осіб...»

2. В.В.Шнейдер, однокурсник Грибоєдова по Московському університету, говорив, що Грибоєдов почав писати комедію ще 1812 року. Така думка існує, хоча авторові її, на той час було понад 70 років, і можливо він щось забув або переплутав. Щоправда, з огляду на надзвичайні здібності Грибоєдова, можна припустити, що 17-річний юнак здатний був створити подібний твір.

3. Існує і така версія, що сюжет комедії наснився Грибоєдову. Причому сам автор у листі з Тегерана від 17 листопада 1820 р. (адресат листа не відомий) підтверджує її: «Коли має бути готове? - Через рік, клятву дайте... І я дав її з трепетом...Я прокинувся...нічна стужа розвіяла моє безпам'ятство, затеплила свічку в моїй храмині, сідаю писати, і жваво пам'ятаю мою обіцянку; уві сні не дано, наяву виповниться!

Комедія була завершена до осені 1824 року. Збереглася і 1-а (чорнова) редакція п'єси, яка зараз знаходиться у Московському державному історичному музеї.

Грибоєдов поїхав до Петербурга в надії надрукувати комедію. Він знав, що московська цензура її не пропустить. У Петербурзі ж він мав багато впливових знайомих, частина з яких перебувала з драматургом у родинних відносинах. Грибоєдов був особисто знайомий з великим князем Миколою Павловичем, майбутнім імператором МиколоюI, з генерал-губернатором Петербурга М.А. Милорадовичем, з міністром Ланським та іншими видними сановниками. Однак ні надрукувати комедію, ні поставити її на сцені драматургу не вдалося. Тоді ж у департаменті його друга, великого чиновника і драматурга А.А.Жандра, комедія була переписана в багатьох екземплярах і розійшлася по всій Росії. Цей, що містить безліч помарок, рукопис, з якого складалися списки, що розлетілися по країні, також зберігся. Вона отримала назву «Жандрівського рукопису».

Грибоєдов дуже хотів побачити комедію у пресі та на сцені, але на неї було накладено цензурну заборону. Єдине, що вдалося зробити після довгого клопоту, це надрукувати уривки з цензурними правками. Втім, комедія дійшла до Росії, що читає, у вигляді «списків». Успіх був приголомшливий: «Грому, шуму, захоплення, цікавості немає кінця» (з листа Бегичеву, червень 1824). В іншому листі він напише: «Слухаючи його комедію, я не критикував, а насолоджувався».

Лише після смерті автора комедія з'явилася на професійній сцені. Перше окреме видання «Горя з розуму» вийшло у Москві 1833 року (із цензурними купюрами). Початкова назва комедії була «Горе розуму». Потім автор змінює його на «Горі з розуму».

Справжньому розуму горе заподіяти не можна, а ось від розуму горе бути дуже навіть може.

Сюжетну основутвори складає драматичний конфлікт, бурхливе зіткнення розумного, шляхетного і волелюбного героя з навколишнім дворянським середовищем. У результаті «Горі від свого розуму» повною мірою випив сам герой. «Лихо з розуму» замикає перший період літературної діяльностіА.С.Грібоєдова.

Надалі йому настає час напружених творчих шукань. На розпитування та побажання друзів він відповідав: «…комедії більше не напишу, веселість моя зникла, а без веселості немає гарної комедії».

Хто з героїв п'єси здається вам найбільш привабливим і хто - найвідразнішим?

Яку сцену комедії ви уявляєте особливо живо?

II Повторення поняття «комедія класицизму». (Робота в зошитах)

Які жанрові особливостітвори А.С.Грибоєдова?

(Комедія- один із драматичних творів. Особливості такого твору: відсутність авторського оповідання (але є список дійових осіб та ремарки); обмеження дії просторовими та часовими рамками, звідси розкриття характеру персонажа через моменти протистояння (роль конфлікту); організація мови у формі діалогів та монологів, які звернені не лише до інших героїв, а й до глядача; етапи розвитку конфлікту (експозиція, зав'язка, розвиток дії із кульмінацією, розв'язка).

До якого стилю відносили комедію класицисти?

(У системі жанрів класицизму комедія відноситься до нижчого стилю.)

Які особливості класицистичної комедії?

(Принцип єдності місця, часу та дії; система амплуа, у п'єсі, як правило, 4 акти – у третьому кульмінація, у четвертому розв'язка. Особливості експозиції: п'єсу відкривають другорядні персонажі, які знайомлять глядача з головними героями та розповідають передісторію. Дія сповільнюється довгими монологами.Порок покараний - чеснота тріумфує.)

Які особливості сюжету у класицистичній комедії?

(Одна з основних сюжетних схем комедії класицизму – боротьба двох претендентів за руку однієї дівчини, позитивний бідний, але наділений високими моральними якостями; все закінчується щасливим діалогом.)

Чи можемо ми стверджувати, що це є класицистична комедія?

(Звичайно ні, хоча елементи класицистичної комедії ми бачимо: єдність часу, місця, прізвища, що говорять.)

Складання таблиці

Правила трьох єдностей:

Єдність часу (дія відбувається протягом однієї доби).

Єдність місця (дія відбувається у будинку Фамусова).

Єдність дії (основою розвитку сюжету є приїзд Чацького до Москви).

Герої представлені різнобічно, позбавлені односторонності, властивої комедіям класицизму.

Для додаткової характеристики негативних героївавтор використовує прізвища, що «говорять»: Хрюміни, Молчалін, Тугоуховські та ін.

Комедія А.С.Грибоєдова «Лихо з розуму» - твір, у якому точно відтворюються миттєві ідейно-політичні суперечки і водночас позначаються проблеми загальнонаціонального та загальнолюдського характеру. Ці проблеми у п'єсі народжені зіткненням яскравої особистості з відсталим суспільним укладом, за словами самого автора, «розсудливої ​​людини» з «двадцятьма п'ятьма дурнями».

Таке зіткнення, «суперечність між характерами, або характерами та обставинами, або всередині характеру, що лежить в основі дії», називається конфліктом. Конфлікт є «основною пружиною», джерелом динамічного напруження літературного твору, що забезпечує розвиток сюжету.

Сюжет - це «ланцюг подій, зображений у літературному творі, тобто. життя персонажів у її просторово-часових змінах, що змінюють один одного положеннях та обставинах». Сюжет як втілює конфлікт, а й розкриває характери героїв, пояснює їх еволюцію тощо.

Які елементи сюжету ви знаєте?

Які є головними, які другорядними?

Які відмінні риси кожного (експозиція, зав'язка, розвиток дії, кульмінація, розв'язка)?

Чи можлива їхня перестановка?

Який художній ефект у своїй досягається?

ІІІ. Аналіз списку дійових осіб.

Читання афіші.

Прізвища, що говорять

Фамусов (Від лат. Fama - « поголос») - втілилася здатність приховати, вигідно пояснити зміст своїх і чужих вчинків. Його залежність від громадської думки, поголоски і підкреслює його «промовисте» прізвище.

Репетилів (від фр. Repeter - "повторювати") - несе образ псевдоопозиціонера. Не маючи своєї думки, Репетилов повторює чужі думки та висловлювання. Його автор протиставляє Чацькому, як внутрішньо порожню людину, яка приміряє на собі «чужі погляди та думки».

Молчалін – він несміливий і мовчазний із Софією та Фамусовим, але з Лізою та Чацьким він перетворюється на «балакун» і повісу. Очевидно, його прізвище несе натяк на приховані та важливі властивості натури.

Тугоухівський, Скалозуб, Хрюміна, Хлєстова, Загорецький.

Герої отримують характеристику виходячи з наступних критеріїв: принцип родовитості та місце на службових сходах.

Позбавлені цих характеристик Чацький та Репетилів.

Чому?

Прізвище Чацький «зарифмоване» (Чадський – Чаадаєв).

Своєю комедією Грибоєдов передбачив долю П.Я. Чаадаєва.

Прізвище «Чацький» несе у собі зашифрований натяк на ім'я одного з найцікавіших людейтієї епохи: Петра Яковича Чаадаєва. Річ у тім, що у чорнових варіантах «Горя з розуму» Грибоєдов писав ім'я героя інакше, ніж у остаточному: «Чадський». Прізвище Чаадаєва теж нерідко вимовляли і писали з одним «а»: «Чадаєв». Саме так, наприклад, звертався до нього Пушкін у вірші «З морського берега Тавриди»: «Чадаєв, чи пам'ятаєш минуле?..»

Чаадаєв брав участь у Вітчизняної війни 1812 року, у закордонному антинаполеонівському поході. У 1814 році він вступив до масонської ложі, а в 1821 раптово перервав блискучу військову кар'єруі дав згоду вступити у таємне суспільство. З 1823 по 1826 роки Чаадаєв подорожував Європою, осягав нові філософські вчення, познайомився з Шеллінгом та іншими мислителями. Після повернення Росію в 1828-30 роках написав і видав історико-філософський трактат: «Філософічні листи».

Погляди, ідеї, судження - словом, сама система світогляду тридцятишестирічного філософа виявилася настільки неприйнятною для миколаївської Росії, що автора «Філософічних листів» спіткала небувале і страшне покарання: найвищим (тобто особисто імператорським) указом він був.

Так сталося, що літературний персонажне повторив долю свого прототипу, а передбачив її. І тут ми підходимо до найважливішого питання: що таке божевілля Чацького?

IV. Аналіз I дії комедії.

Що таке 1 – 5 явище щодо розвитку сюжету?

(1 – 5 явище у плані розвитку сюжету є експозицією).

Яка інтрига починається на самому початку?

(Таємне кохання панської дочки та безрідного секретаря. Несподіваний приїзд Чацького - зав'язка комедійної дії, любовного конфлікту: Чацький закоханий у Софію, вона закохана у Молчаліна.)

Яка атмосфера життя в будинку Фамусова і його мешканці? Спробуємо уявити, як виглядає будинок Фамусова.

(Ми вранці разом з Фамусовим обходимо його. Будинок багатий, просторий, і нудний. Все як годиться - і ніяких слідів особистості господарів. У них немає захоплень, пристрастей, навіть занять немає. Будинок нудний, бо життя тут нерухоме. Софія, мабуть , не тільки через любовне нетерпіння каже Молчаліну: "Ідіть; цілий, день ще потерпимо нудьгу")

Яку інформацію ми отримуємо про героїв, які ще не з'явилися на сцені?

(Зі слів Лізи ми дізнаємося про Чацького, і про полковника Скалозуба.)

Чому Фамусов дозволив обдурити себе? Адже ситуація була дуже відвертою, розповідь Софії про сон прозора: вона не може відразу відмовитися від забуття музики та любові; (Молчалін майже явно – «герой сну», розказаного нею (і в цьому свідчення щирості її кохання). Та й односкладовість відповідей Молчаліна, втручання Софії для Фамусова підозрілі. Але Фамусов так нічого і не дізнався. Чому?

(Передусім, за всієї грубості, Фамусов простодушний. Так, хвилюючи свої турботи про доньку, він розповідає про мадам Розьє, яку «умів прийняти» як «другу матір»; але відразу виявляється, що проникливість його була не дуже гострою: « рідкісні правила" цієї "старенької золота" не завадили їй втекти до інших "за зайвих на рік п'ятсот рублів". Запитуючи, Фамусов майже не дає говорити іншим; він так балакучий, що, перескакуючи з одного предмета на інший, майже забуває про своїм намірам, але одним цим важко пояснити його згоду заплющити очі на все, що він бачив.

Мабуть, головна причина його сліпоти в тому, що він і не хоче нічого бачити, йому просто ліньки, він боїться «клопоту». Адже якщо всерйоз все це прийняти, треба йти на скандал із Софією, гнати Молчаліна... Фамусов не любить змін, йому зручно жити так, як він живе. І запобіжні заходи зводяться до того, що він усіх розпікає і «йде з Молчаліним, у дверях пропускає його вперед», щоб не залишити свого секретаря з дочкою.

У якому з'являється Чацький? Як входить Чацький?

(Він енергійний, щасливий, збуджений, сподівається на зустріч, яку так довго чекав. Ця перша сцена дуже важлива. Тут початок тієї трагічної помилки, яка врешті-решт зробить Чацького героєм комедії.)

Що змусило Чацького виїхати з Москви?

(Нудьга, яку не могла побороти навіть закоханість у Софію. Його вимогливий критицизм вів неминуче до «засмученості», вона затуляла радість любові. І Чацький їде «розуму шукати», шукати позитивних основ життя, просвітлення її. Любов до батьківщини (недаремно) про «диму батьківщини») і закоханість у Софію повертають його до Москви.

Чацький – герой дії, ентузіаст за складом характеру. Але у фамусівській Москві енергія та ентузіазм не тільки незаконні» - їм нема чим харчуватися. І Чацький «кидається» у кохання, як у живу, безпосередню та глибоку стихію життя.)

Як його зустрічає Софія? (Її поведінка дуже точно дано Грибоєдовим у дзеркалі реплік Чацького.)

Чому світська люб'язність Софії змінюється холодністю, іронією та ворожістю? Що дратує Софію у Чацькому?

Як Чацький намагається повернути тон колишніх стосунків із Софією? Що Чацького найбільше вразило у Софії і чому він одразу не зрозумів, що кохання втрачено?

Що змінилося для Чацького у будинку Фамусова і як він сам? Проти чого спрямована іронія Чацького?

(Діалог Чацького та Софії - сатиричне викриття Чацьким московських вдач)

Що у способі життя та поведінці московського панства викликає засудження Чацького? Як розкривається натура самого героя в його викривальних промовах?

Чи виявився конфлікт у 8 - 10 явищі, між ким, який він має характер?

V. Підбиття підсумків.

Експозиція знайомить читача з будинком московського пана Фамусова. Його 17-річна донька Софію закохана у бідного секретаря отця Молчаліна. Вони зустрічаються потай від батька. Допомагає в цьому служниця Софії Ліза. З розмови Лізи та Софії дізнаємося, що три роки тому Чацький, який виховувався у будинку Фамусових, поїхав «розуму шукати» до Петербурга, потім за кордон.

Зав'язкою комедії є несподіваний приїзд Чацького, який палко освідчується у коханні Софії. Так виникає зовнішній конфлікт: боротьба за наречену, любовний трикутник- Софія любить Молчаліна, Чацький любить Софію. Діалог між Софією та Чацьким відкриває повну байдужість Софії до друга дитинства. Конфлікт ускладнюється тим, що батько Софії Фамусов не був би задоволений ні тим, ні іншим претендентом: Молчалін бідний і безрідний, Чацький теж небагатий, на додаток вільнодумен, зухвалий.

Домашнє завдання.

2. Індивідуальне завдання: виразне читання монологів Чацького«І точно, почало світло дурніти...», «А судді хто?» і Фамусова «Ось те, всі ви горді!», «Смак батюшка, відмінна манера».

3. Відповісти на запитання: "Чому Чацький входить у суперечку з Фамусовим. Чому неминуче зіткнення Чацького та фамусівської Москви?"

"Лихо з розуму" (1824) стало першою російською реалістичною комедією, цей твір став етапним для утвердження реалізму в російській драматургії. Однак саме тому, що це було перше реалістичний твір, у ньому можна назвати і вплив естетики романтизму (навіть образ Чацького, загалом реалістичний, дуже схожий образи романтичних героїв, протиставлених обставин та іншим героям), і навіть вплив класицизму - тут і дотримання вимоги "трьох єдностей", і "промовляючі" прізвища героїв. Однак можна сказати, що Грибоєдов у комедії "Лихо з розуму" творчо переробив усе те найкраще, що було створено в російській літературі до нього, зумівши на основі цього створити якісно новий твір, і ця новизна визначається в першу чергу новими принципами створення характерів, новим підходом до розуміння сутності образів-персонажів

Герої Грибоєдова - це герої, образи яких соціально мотивовані, вони такі тому, що належать до певного часу та певних верств суспільства, хоча це не означає, що вони герої-схеми. Просто у кожному їх основні риси характеру сформовані середовищем, кожен із новачків висловлює це середовище, залишаючись у своїй індивідуальністю.

Мова комедії "Лихо з розуму"

Також принципово новою для російської літератури стала мова комедії "Лихо з розуму", мовні характеристики героїв представляють читачеві кожного з них таким чином, що, наприклад, мова Софії неможливо сплутати з промовою княгині Тугоуховської, а Молчалін і Скалозуб відрізняються і характерами, і своєю промовою . Гранична індивідуалізація мовленнєвих характеристик героїв, блискуче володіння російською мовою, афористичність реплік героїв, гострота полеміки в діалогах і монологах - все це робить мова комедії Грибоєдова "Лихо з розуму" унікальним явищемв російській літературі 20-х років XIX століття, і те, що багато фраз з неї стали "крилатими", підтверджує, що не тільки своєму часу належала вона.

Конфлікти комедії

Дуже цікавими є конфлікти комедії. Зовнішній конфлікт очевидний: це протистояння передової людини свого часу (Чацького) і суспільства, що живе минулим і прагне зберегти незмінним це своє життя. Інакше кажучи, конфлікт старого і нового, банальний, загалом конфлікт. Однак він тісно пов'язаний з внутрішнім конфліктом комедії, з протиріччям образу Чацького. Як могла вона, найрозумніша людина, не зрозуміти, що Софія любить іншого після того, як вона сама йому про це сказала і назвала ім'я цієї людини? Чому він з таким жаром доводить свою точку зору людям, ціну яким він чудово знає, як знає і те, що вони ніколи не те що не погодяться з ним, але навіть і зрозуміти його не зможуть? Ось він, внутрішній конфлікткомедії "Лихо з розуму" Грибоєдова. Чацький глибоко і щиро любить Софію, і це почуття робить його таким незрозумілим і навіть смішним - хоча чи може бути смішний той, хто любить, яким би смішним він не здавався?.. У чомусь внутрішній та зовнішній конфлікти комедії збігаються, хоча кохання Софії до Молчаліна і не є в плані мотивації соціально обумовленої, скоріше навпаки, але ж романтичний погляд дочки Фамусова на останнього теж властивий суспільству, в якому вони живуть.

Образ Фамусова

Світ Фамусова - це світ московської знаті, яка живе за нормами "Чарів очаківських та підкорення Криму" і не хоче нічого змінювати у своєму житті. "Управляючий у казенному місці" Фамусов займається справами абияк ("Підписано, так з плечей геть"...), зате він процвітає в устрої свого життя з усілякими зручностями, не виключаючи і "чернечого поведінки"... Він точно знає, що для його дочки "Хто бідний, той тобі не пара", він чудово орієнтується у світських плітках і всім, що стосується чужих маєтків, він може при нагоді нагадати Молчаліну, кому той зобов'язаний своїм нинішнім становищем, і він же неприховано улесливий зі Скалозубом, бачачи в ньому вигідного нареченого для дочки... У розмові з Чацьким, не розуміючи і половини того, що говорить співрозмовник, він смертельно лякається, вважаючи, що розмовляє з "карбонарі" (тобто бунтівником), який "вільність хоче проповідати" і "влада не визнає", вимагає: "Суворіше б заборонив я цим панам На постріл під'їжджати до столиць". Він зовсім не такий дурний, Фамусов, тому він готовий будь-що боротися за збереження свого становища і свого способу життя, він відстоює своє право бачити життя таким і жити саме так. Небезпека його в тому, що він готовий саме що на все, а може він поки дуже багато, поки що він і йому подібні - справжні господарі життя, і протистоїть їм всього лише одна людина - Чацький, який дуже самотній в цьому суспільстві, що не говорили про " племінниках " та інших, нібито сповідують інші ідеали, але у домі Фамусова Чацький по-справжньому самотній.

Образ Чацького в комедії "Лихо з розуму"

Образ Чацького сприймався сучасниками як образ передової людини, яка відстоює ідеали нового життя, яка мала прийти на зміну панування "фамусівщини". У ньому бачили представника молодого покоління, розумної, освіченої, порядної людини, що гаряче відстоює необхідність зміни життя і, схоже, робить деякі кроки в цьому напрямку, хоча автор і говорить про це побіжно. Безперечно лише те, що Чацький - людина мисляча і обдарована, її судження про державній службі, про борг недарма так сильно лякають Фамусова, у яких виражаються ідеї державного устрою, підривають основи існування Фамусова та йому подібних: " Служити справі, а чи не особам… " , " Служити б радий, прислужуватися нудно " , " І справді, почало світло дурніти».

Багато сперечалися про те, чи можна вважати образ Чацького в "Лихо з розуму" образом декабриста в літературі, але не підлягає сумніву, що ідеї героя близькі до ідей декабристів, до яких автор комедії ставився з великою симпатією. Однак Чацький не просто виразник передових на думку автора комедії ідей свого часу. Це жива людина, вона щира і глибока у своїх переживаннях, її вчинки визначаються почуттям великої любові, яку він відчуває до Софії. Він закоханий, він пам'ятає Софію юною дівчиною, яка, судячи з того, що вона виправдовується перед Лізою, надавала йому недвозначні знаки уваги, і зараз він хоче бачити в ній ту саму Софію, не бажаючи бачити, що з нею сталися разючі зміни. Роздратування і навіть певна озлобленість Чацького викликані тим, що Софія змінила своє ставлення до нього, і це заважає герою реально сприймати обставини, бачити їх такими, якими вони є. Розум і почуття героя занадто сильно зайняті любов'ю для того, щоб він себе контролював, для нього зараз весь світ зосереджений у Софії, тому все інше і всі його просто дратують: дратує Фамусов, якому він все ж таки надає відому повагу як батькові Софії; дратує Скалозуб, у якому він готовий бачити можливого нареченого Софії; дратує Молчалін, який, "з такою душею", не може (як він вважає!) бути коханою тією ж Софією.

Наполегливі спроби Чацького дізнатися правду про ставлення до себе Софії межують з патологією, а його вперте небажання приймати цю правду могло б здатися сліпотою, якби не було коханням... Проте сцена, свідком якої він стає в останній дії, дає остаточну відповідь на саме для нього зараз головне питання - він отримує незаперечні докази того, що Софія не просто не любить, а й зраджує його, тому останній монолог Чацького - це крик і біль ображеної душі та ображеного почуття, але тут же й убивчо точно охарактеризовано фамусівське суспільство, яке відібрало у героя найдорожче у житті - любов. Чацький залишає Москву, і його від'їзд начебто говорить про те, що він переможений. Щоправда, є відома думка І.А. Гончарова про те, що "Чацький зламаний кількістю старої сили, завдаючи їй у свою чергу смертельний ударякістю сили свіжої", але хіба може ця безперечна перемога героя допомогти йому тоді, коли серце його розривається від болю?.. Тому можна говорити про те, що фінал комедії близький до трагічного - для нього, "вічного викривача", якому не блискучий розум , ні вміння "пересміяти всіх" не змогли допомогти здобути звичайне людське щастя...

Молчалін

Система образів комедії побудована в такий спосіб, що автор дає можливість побачити " анти-двійників " Чацького: це образи Молчалина і Репетилова. Молчалін – щасливий суперник Чацького у коханні, по-своєму він дуже сильна особистість, Якої вдається багато чого досягти в житті. Але – якою ціною? Він свято дотримується заповіту батька: "Мені заповів батько: По-перше, догоджати всім людям без вилучення…". Він і догоджає, навіть із "плачевною нашою кралею" (такою називає Софію) ночі "шанобливе" проводить, адже вона - "дочка такої людини"! Звичайно, можна сказати, що для Молчаліна така поведінка - єдина можлива з точки зору досягнення "ступенів відомих", але ж не ціною втрати почуття власної гідності їх досягати?

Репетилів

Образ Репетилова сприймався сучасниками як явна пародія на декабристів, що може бути дивним - якщо згадати ставлення автора комедії до них та його ідеям. Однак Репетилов дуже схожий на... Чацького, тільки на Чацького, позбавленого його розуму, його почуття власної гідності, його вміння поводитись так, як того вимагає його честь. Комічний двійник головного героя допомагає краще зрозуміти образ Чацького в комедії "Лихо з розуму", побачити його сильні сторони і гідно оцінити їх, залишаючись при цьому оригінальним і самобутнім. художнім чином, що висміює тих з прихильників декабристів, хто віддав перевагу "слова, слова, слова..."

Софія

Складним та суперечливим вийшов у комедії образ Софії. Молчалина, що створила собі романтичний образ і полюбила своє "творіння", готова захищати кохану людину від несправедливих, як вона переконана, нападок Чацького і багато в цьому процвітала (згадаємо, адже саме з її "подачі" пішла гуляти плітка від божевілля Чацького!), що стала мимовільною свідкою того, як людина, яку вона любить, глузує з неї і її любові, - ось через що доводиться пройти героїні комедії, і в кінці твору вона не може не викликати у глядача співчуття. Софія і розумна, і добре знає людей - як блискуче дає вона натяк на уявне божевілля Чацького світському пліткарі Г. N., її і дорікнути при нагоді нема в чому! Однак, як і Чацького, її засліпило кохання, і, приносячи страждання Чацькому, вона сама не менше страждає від зради людини, якій вірила і заради любові до якої пішла на певні жертви.

"Тема розуму"

Особливе місце посідає у комедії " тема розуму " . "Горі", яке приніс Чацькому його безперечний розум, посилюється тим, що у світі Фамусова панує інше уявлення про "розум": тут цінується той, хто вміє домагатися чинів і грошей, тому дядько Фамусова, що без кінця падає перед тими, хто "чини" дає", шанується за зразок мудрості, а розумний Чацький оголошується божевільним... Бути мислячою людиною в колі тих, хто не розуміє різниці між розумом і хитрістю, - ось доля Чацького.

Авторська позиція

Образ автора, авторська позиція в комедії "Лихо з розуму" проявляється насамперед у створенні образів-персонажів та основному конфлікті комедії. Чацький зображений з великою симпатією, його моральна зверхність, його перемога над світом Фамусова говорять про те, на чиєму боці автор. Сатиричне зображеннясвіту старої Москви, його моральне осуд також вказують на авторську позицію. Нарешті, фінал комедії, коли вона перетворюється на трагікомедію (про це говорилося вище) з погляду висловлювання авторської позиціїтакож однозначно говорить глядачеві у тому, чиєму боці автор. У комедії Грибоєдова авторський початок виражається і в ремарках, і в мовних характеристикахобразів-персонажів, у всьому видно унікальна особистість автора однієї з найбільших комедій у російській літературі.

Як зазначалося, " крилаті фрази " з " Горя з розуму " міцно увійшли й у російську літературу, й у російську мову. Сам твір також зайняв своє місце в російській культурі, що дає підстави говорити про народному характерікомедії Грибоєдова.

Історія створення комедії

Комедія «Лихо з розуму» – головний та найцінніший результат творчості О.С. Грибоєдова. Під час вивчення комедії «Горі з розуму» аналізу слід піддати, насамперед, умови, у яких писалася п'єса. Вона порушує питання назріваючого протистояння прогресивного та консервативного дворянства. Грибоєдов висміює вдачі світського суспільствапочатку 19 ст. У зв'язку з цим створення такого твору було досить сміливим кроком у період розвитку російської історії.

Відомий випадок, коли Грибоєдов, повернувшись із-за кордону, опинився на одному з аристократичних прийомів у Петербурзі. Там його обурило улесливе ставлення суспільства до одного іноземного гостя. Прогресивні погляди Грибоєдова підштовхнули його до висловлювання своєї різко негативної думки з цього приводу. Гості визнали молодика божевільним, і звістка про це швидко поширилася в суспільстві. Саме цей випадок підштовхнув письменника до створення комедії.

Тематика та проблематика п'єси

Аналіз комедії «Лихо з розуму» доцільно починати із звернення до її назви. У ньому відбито ідею п'єси. Горе від свого розсудливості відчуває головний герой комедії – Олександр Андрійович Чацький, який відкинутий суспільством тільки через те, що він розумніший за оточуючих його людей. Звідси випливає й інша проблема: якщо суспільство відкидає людину неабиякого розуму, то як це характеризує саме суспільство? Чацький почувається незатишно серед людей, які вважають його божевільним. Це породжує численні мовні зіткнення головного героя із представниками ненависного йому суспільства. У цих розмовах кожна зі сторін вважає себе розумнішою за співрозмовника. Тільки розум консервативного дворянства полягає у вмінні підлаштовуватися під існуючі обставини для отримання максимальної матеріальної вигоди. Той, хто не женеться за чинами та грошима для них безумець.

Прийняття поглядів Чацького для консервативного дворянства означає почати змінювати своє життя відповідно до вимог часу. Це нікому не видається зручним. Простіше оголосити Чацького божевільним, адже тоді на нього викривальні мовиможна просто не зважати.

У зіткненні Чацького з представниками аристократичного суспільства автор порушує низку філософських, моральних, національно-культурних та побутових питань. У цих тем обговорюються проблеми кріпосного права, служіння державі, освіти, сімейного укладу. Усі ці проблеми розкриваються у комедії через призму розуміння розуму.

Конфлікт драматичного твору та його своєрідність

Своєрідність конфлікту п'єси «Лихо з розуму» полягає в тому, що їх два: любовний та соціальний. Соціальна суперечність полягає у зіткненні інтересів та поглядів представників «століття нинішнього» в особі Чацького та «століття минулого» в особі Фамусова та його прихильників. Обидва конфлікти тісно пов'язані один з одним.

Любовні переживання змушують Чацького прийти до будинку Фамусова, де він не був три роки. Свою кохану Софію він застає в розгубленому стані, вона дуже холодно сприймає його. Чацький не здогадується, що прибув невчасно. Софія зайнята переживаннями любовної історії з Молчаліним, секретарем свого батька, який живе в їхньому домі. Нескінченні роздуми про причини охолодження почуттів Софії змушують Чацького ставити запитання коханій, її батькові, Молчаліну. У ході діалогів з'ясовується, що у Чацького розходяться погляди з кожним співрозмовником. Вони сперечаються про службу, про ідеали, про звичаї світського суспільства, про освіту, про сім'ю. Погляди Чацького лякають представників «століття минулого», бо вони загрожують звичному устрою життя фамусівського суспільства. Консервативні дворяни не готові до змін, тому в суспільстві миттєво розноситься чутка про божевілля Чацького, ненароком пущену Софією. Улюблена головного героя є джерелом неприємної плітки тому, що він заважає її особистому щастю. І в цьому знову вбачається переплетення любовного та соціального конфліктів.

Система дійових осіб комедії

У зображенні персонажів Грибоєдов не дотримується чіткого поділу їх на позитивних та негативних, що було обов'язковим для класицизму. Усі герої мають як позитивні, так і негативні риси. Наприклад, Чацький розумний, чесний, сміливий, незалежний, але він також запальний, безцеремонний. Фамусов син свого віку, але при цьому він чудовий батько. Софія, безжальна по відношенню до Чацького, розумна, смілива і рішуча.

А ось використання «розмовляючих» прізвищ у п'єсі – пряма спадщина класицизму. У прізвище героя Грибоєдов намагається вкласти провідну межу його особистості. Наприклад, прізвище Фамусов вироблено від латинського fama, що означає «поголос». Отже, Фамусов – людина, яку найбільше турбує громадська думка. Досить згадати його фінальну репліку, щоб у цьому переконатися: «…Що говоритиме княгиня Марія Олексіївна!». Чацький спочатку був Чадським. Це прізвище натякає те що, що герой перебуває у чаду своєї боротьби з звичаями аристократичного суспільства. Цікавим у цьому плані є і герой Репетилів. Його прізвище пов'язане з французьким словом repeto – повторюю. Цей персонаж – карикатурний двійник Чацького. Він має власної думки, лише повторює чужі слова, зокрема і слова Чацького.

Важливо звернути увагу і на розміщення персонажів. Соціальний конфлікт відбувається переважно між Чацьким і Фамусовим. Любовне протистояння вибудовується між Чацьким, Софією та Молчаліним. Це головні діючі лиця. Поєднує любовний та суспільний конфлікт фігура Чацького.

Найскладнішим у комедії «Лихо з розуму» вважається образ Софії. Її складно віднести до осіб, які дотримуються поглядів «століття минулого». У відносинах із Молчаліним вона зневажає думку суспільства. Софія багато читає, любить мистецтво. Їй гидкий дурний Скалозуб. Але й прихильницею Чацького її не назвеш, адже в розмовах з ним вона докоряє йому за уїдливість, нещадність у словах. Саме її слово про божевілля Чацького стало вирішальним у долі головного героя.

Важливі у п'єсі та другорядні та епізодичні персонажі. Наприклад, Ліза, Скалозуб безпосередньо беруть участь у розвитку любовного конфлікту, ускладнюючи та поглиблюючи його. Епізодичні персонажі, що у гостях у Фамусова (Тугоуховские, Хрюмини, Загорецький), повніше розкривають звичаї фамусовского суспільства.

Розвиток драматичної дії

Аналіз дій «Горячи з розуму» дозволить виявити композиційні особливостітвори та особливості розвитку драматичної дії.

Експозицією комедії можна вважати всі явища першої дії до приїзду Чацького. Тут читач знайомиться з місцем дії і дізнається не тільки про любовний зв'язок Софії та Молчаліна, а й про те, що раніше Софія мала ніжні почуття до Чацького, який поїхав мандрувати світом. Поява Чацького у сьомому явище першої дії – зав'язка. Далі слідує паралельний розвиток соціального і любовного конфліктів. Конфлікт Чацького з фамусівським суспільствомдосягає свого піку на балі – це кульмінація дії. Четверта дія, 14 явище комедії (заключний монолог Чацького) є розв'язкою як суспільної, і любовної лінії.

У розв'язці Чацький змушений відступити перед фамусівським суспільством, бо він у меншості. Але його навряд чи можна вважати переможеним. Просто час Чацького ще не настав, розкол у дворянському середовищі лише намітився.

Своєрідність п'єси

Дослідження та аналіз твору «Лихо з розуму» дозволить виявити його яскраву своєрідність. Традиційно «Лихо з розуму» прийнято вважати першою російською реалістичною п'єсою. Незважаючи на це в ній збереглися риси, притаманні класицизму: промови, що «говорять», єдність часу (події комедії відбуваються протягом одного дня), єдність місця (дія п'єси розгортається в будинку Фамусова). Однак Грибоєдов відмовляється від єдності дії: у комедії паралельно розвиваються одразу два конфлікти, що суперечить традиціям класицизму. У образі головного героя також чітко проглядається формула романтизму: винятковий герой (Чацький) у незвичайних обставинах.

Отже, актуальність проблематики п'єси, її безумовне новаторство, афористичність мови комедії мають як величезне значення історія російської літератури і драматургії, але й сприяють популярності комедії в сучасних читачів.

Тест з твору

Історія створення комедії

Комедія «Лихо з розуму» – головний та найцінніший результат творчості О.С. Грибоєдова. Під час вивчення комедії «Горі з розуму» аналізу слід піддати, насамперед, умови, у яких писалася п'єса. Вона порушує питання назріваючого протистояння прогресивного та консервативного дворянства. Грибоєдов висміює звичаї світського суспільства початку 19 століття. У зв'язку з цим створення такого твору було досить сміливим кроком у період розвитку російської історії.

Відомий випадок, коли Грибоєдов, повернувшись із-за кордону, опинився на одному з аристократичних прийомів у Петербурзі. Там його обурило улесливе ставлення суспільства до одного іноземного гостя. Прогресивні погляди Грибоєдова підштовхнули його до висловлювання своєї різко негативної думки з цього приводу. Гості визнали молодика божевільним, і звістка про це швидко поширилася в суспільстві. Саме цей випадок підштовхнув письменника до створення комедії.

Тематика та проблематика п'єси

Аналіз комедії «Лихо з розуму» доцільно починати із звернення до її назви. У ньому відбито ідею п'єси. Горе від свого розсудливості відчуває головний герой комедії – Олександр Андрійович Чацький, який відкинутий суспільством тільки через те, що він розумніший за оточуючих його людей. Звідси випливає й інша проблема: якщо суспільство відкидає людину неабиякого розуму, то як це характеризує саме суспільство? Чацький почувається незатишно серед людей, які вважають його божевільним. Це породжує численні мовні зіткнення головного героя із представниками ненависного йому суспільства. У цих розмовах кожна зі сторін вважає себе розумнішою за співрозмовника. Тільки розум консервативного дворянства полягає у вмінні підлаштовуватися під існуючі обставини для отримання максимальної матеріальної вигоди. Той, хто не женеться за чинами та грошима для них безумець.

Прийняття поглядів Чацького для консервативного дворянства означає почати змінювати своє життя відповідно до вимог часу. Це нікому не видається зручним. Простіше оголосити Чацького божевільним, адже тоді на його викривальні промови можна просто не звертати уваги.

У зіткненні Чацького з представниками аристократичного суспільства автор порушує низку філософських, моральних, національно-культурних та побутових питань. У цих тем обговорюються проблеми кріпосного права, служіння державі, освіти, сімейного укладу. Усі ці проблеми розкриваються у комедії через призму розуміння розуму.

Конфлікт драматичного твору та його своєрідність

Своєрідність конфлікту п'єси «Лихо з розуму» полягає в тому, що їх два: любовний та соціальний. Соціальна суперечність полягає у зіткненні інтересів та поглядів представників «століття нинішнього» в особі Чацького та «століття минулого» в особі Фамусова та його прихильників. Обидва конфлікти тісно пов'язані один з одним.

Любовні переживання змушують Чацького прийти до будинку Фамусова, де він не був три роки. Свою кохану Софію він застає в розгубленому стані, вона дуже холодно сприймає його. Чацький не здогадується, що прибув невчасно. Софія зайнята переживаннями любовної історії з Молчаліним, секретарем свого батька, який живе в їхньому домі. Нескінченні роздуми про причини охолодження почуттів Софії змушують Чацького ставити запитання коханій, її батькові, Молчаліну. У ході діалогів з'ясовується, що у Чацького розходяться погляди з кожним співрозмовником. Вони сперечаються про службу, про ідеали, про звичаї світського суспільства, про освіту, про сім'ю. Погляди Чацького лякають представників «століття минулого», бо вони загрожують звичному устрою життя фамусівського суспільства. Консервативні дворяни не готові до змін, тому в суспільстві миттєво розноситься чутка про божевілля Чацького, ненароком пущену Софією. Улюблена головного героя є джерелом неприємної плітки тому, що він заважає її особистому щастю. І в цьому знову вбачається переплетення любовного та соціального конфліктів.

Система дійових осіб комедії

У зображенні персонажів Грибоєдов не дотримується чіткого поділу їх на позитивних та негативних, що було обов'язковим для класицизму. Усі герої мають як позитивні, і негативні риси. Наприклад, Чацький розумний, чесний, сміливий, незалежний, але він також запальний, безцеремонний. Фамусов син свого віку, але при цьому він чудовий батько. Софія, безжальна по відношенню до Чацького, розумна, смілива і рішуча.

А ось використання «розмовляючих» прізвищ у п'єсі – пряма спадщина класицизму. У прізвище героя Грибоєдов намагається вкласти провідну межу його особистості. Наприклад, прізвище Фамусов вироблено від латинського fama, що означає «поголос». Отже, Фамусов – людина, яку найбільше турбує громадська думка. Досить згадати його фінальну репліку, щоб у цьому переконатися: «…Що говоритиме княгиня Марія Олексіївна!». Чацький спочатку був Чадським. Це прізвище натякає те що, що герой перебуває у чаду своєї боротьби з звичаями аристократичного суспільства. Цікавим у цьому плані є і герой Репетилів. Його прізвище пов'язане з французьким словом repeto – повторюю. Цей персонаж – карикатурний двійник Чацького. Він має власної думки, лише повторює чужі слова, зокрема і слова Чацького.

Важливо звернути увагу і на розміщення персонажів. Соціальний конфлікт відбувається переважно між Чацьким і Фамусовим. Любовне протистояння вибудовується між Чацьким, Софією та Молчаліним. Це головні дійові особи. Поєднує любовний та суспільний конфлікт фігура Чацького.

Найскладнішим у комедії «Лихо з розуму» вважається образ Софії. Її складно віднести до осіб, які дотримуються поглядів «століття минулого». У відносинах із Молчаліним вона зневажає думку суспільства. Софія багато читає, любить мистецтво. Їй гидкий дурний Скалозуб. Але й прихильницею Чацького її не назвеш, адже в розмовах з ним вона докоряє йому за уїдливість, нещадність у словах. Саме її слово про божевілля Чацького стало вирішальним у долі головного героя.

Важливі у п'єсі та другорядні та епізодичні персонажі. Наприклад, Ліза, Скалозуб безпосередньо беруть участь у розвитку любовного конфлікту, ускладнюючи та поглиблюючи його. Епізодичні персонажі, що з'являються в гостях у Фамусова (Тугоуховські, Хрюміни, Загорецький), повніше розкривають звичаї фамусівського суспільства.

Розвиток драматичної дії

Аналіз дій «Горячи з розуму» дозволить виявити композиційні особливості твори та особливості розвитку драматичної дії.

Експозицією комедії можна вважати всі явища першої дії до приїзду Чацького. Тут читач знайомиться з місцем дії і дізнається не тільки про любовний зв'язок Софії та Молчаліна, а й про те, що раніше Софія мала ніжні почуття до Чацького, який поїхав мандрувати світом. Поява Чацького у сьомому явище першої дії – зав'язка. Далі слідує паралельний розвиток соціального і любовного конфліктів. Конфлікт Чацького з фамусівським суспільством досягає свого піку на балу – це кульмінація дії. Четверта дія, 14 явище комедії (заключний монолог Чацького) є розв'язкою як суспільної, і любовної лінії.

У розв'язці Чацький змушений відступити перед фамусівським суспільством, бо він у меншості. Але його навряд чи можна вважати переможеним. Просто час Чацького ще не настав, розкол у дворянському середовищі лише намітився.

Своєрідність п'єси

Дослідження та аналіз твору «Лихо з розуму» дозволить виявити його яскраву своєрідність. Традиційно «Лихо з розуму» прийнято вважати першою російською реалістичною п'єсою. Незважаючи на це в ній збереглися риси, притаманні класицизму: промови, що «говорять», єдність часу (події комедії відбуваються протягом одного дня), єдність місця (дія п'єси розгортається в будинку Фамусова). Однак Грибоєдов відмовляється від єдності дії: у комедії паралельно розвиваються одразу два конфлікти, що суперечить традиціям класицизму. У образі головного героя також чітко проглядається формула романтизму: винятковий герой (Чацький) у незвичайних обставинах.

Отже, актуальність проблематики п'єси, її безумовне новаторство, афористичність мови комедії мають як величезне значення історія російської літератури і драматургії, але й сприяють популярності комедії в сучасних читачів.

Тест з твору

1. Введення. Безсмертна комедіяА. З. Грибоєдова " " входить у золотий фонд російської літератури.

Найкращим визнанням твору став той факт, що багато фраз з комедії міцно увійшли до складу російської мови.

2. Історія створення. У 1818 р. був призначений секретарем перської місії та вирушив до нового місця служби. Дорогою він відвідав Москву, який не був близько шести років.

Є достатні підстави припускати, що саме в цей час у письменника виник задум "Горя від розуму". Але служба в Персії та східні враження відклали виконання задуму. Грибоєдов почав роботу над комедією лише у 1821 р. у Тифлісі, а закінчив її через три роки, отримавши відпустку.

3. Сенс назви. У назві відбито центральний конфлікт головного героя. Його освіченість та неабиякий розум, досвід закордонних поїздок не можуть знайти свого гідного застосування. Більше того, розум Чацького сприймається вищим суспільством як безперечне зло, що становить серйозну небезпеку. Виникає парадоксальна ситуація: найбільш розумна людинаоголошується божевільним.

4. Жанр. П'єса у жанрі комедії

5. Тема. Основна тема твору - суворе викриття вищого суспільства, якому самотужки протистоїть чесна, розумна і шляхетна людина.

6. Проблематика. Міцно вкорінені в російському суспільстві роболіпство і чинопочитання, незаперечна влада загальновизнаних "авторитетів". Неминуча підпорядкування молодих людей законам і правилам, які у суспільстві. Неймовірна складність боротьби з усталеними традиціями.

7. Герої.А. А. Чацький, П. А. Фамусов, А. С. Молчалін, Софія, Скалозуб.

8. Сюжет та композиція.Дія відбувається у будинку казенного керівника П. А. Фамусова. З ним разом мешкає дочка Софія та особистий секретар А. С. Молчалін. Фамусов - одне із головних негативних персонажів у комедії. Він твердо впевнений у тому, що головна перевага в людині - шанобливе, аж до приниження, ставлення до свого начальства і взагалі до людей, які стоять вище.

Фамусов негативно ставиться до тих, хто нехтує службою заради науки. Молчалін - ідеальна, з погляду Фамусова, молода людина. Він ніколи не наважується висловлювати власну думку, покладаючись на життєвий досвід свого господаря. Молчалін виглядає простаком, але це його маска, за якою ховається хитрий і спритний розум.

Секретар Фамусова був вихований батьком у дусі покірності та смиренності. Таким чином він розраховує поступово завоювати прихильність начальства і піднятись самому. у дитинстві була живою та допитливою дівчинкою, яка мріяла про чесне та правдиве життя. Атмосфера в будинку Фамусова поступово спотворила її. Дівчина зрозуміла всі вигоди гідного становища у вищому суспільстві. Вона охоче приймає його закони та установки.

Боягуз в її очах стає гідним нареченим. Софія забула про колишні ідеали. Їй здається, що готовність до приниження - необхідна якість у людині, яка має зайняти більш високе становище. Сонне розмірене життя у фамусівському будинку порушується з раптовою появою Чацького. Цей юнак колись був частим гостем у будинку. Із Софією їх пов'язувала справжня дитяча дружба. У минулому вони часто разом мріяли про щасливе майбутнє без брехні та обману.

Чацький довго провів за кордоном. Він значно збільшив свій багаж знань і зовсім іншими очима дивиться життя російського вищого суспільства. Чацький впевнений, що подруга дитячих років не могла змінитися, і вони знову годинами розмовлятимуть про найвищі ідеали людства. Чацький жорстоко помиляється, але не може усвідомити своєї помилки. Більше того, він одразу ж закохується в подорослішала і похорошала Софію. Її холодний тон він сприймає як жіночу гру над закоханим чоловіком. Чацький, звичайно, розуміє, що за довгу його відсутність могли з'явитися суперники, які претендують на руку дівчини.

Поговоривши з Молчаліним і послухавши міркування Скалозуба, він зі сміхом відкидає свої підозри. На глибоке переконання Чацького, Софія не могла полюбити ні дурного й боягузливого секретаря, ні безмозкого військового. У розмовах Чацького з Фамусовим виявляється центральна проблемакомедії. Відбувається зіткнення старого з новим. Компроміс просто неможливий. Переконання Фамусова входять у різке протиріччя з ідеалами Чацького. У його палкому і полум'яному мовленні звучать думки самого автора про неминуче торжество знань і справедливості.

Чацький з гнівом говорить про старих, що вижили з розуму, пишаються тим, що у своєму житті вони вміли тільки вчасно послужити начальству. Фамусов вражений і приголомшений такими поглядами, що підривають основу його світогляду. Горда відмова Чацького від будь-якої служби викликає у ньому справжній жах. Фамусов оголошує молоду людину бунтарем і революціонером. Вищої точки розвитку події досягають на балі у будинку Фамусова. До нього з'їжджаються гості, які є весь колір московського вищого суспільства.

З розмов "еліти" стає зрозуміло, що їхнє життя порожнє і беззмістовне. Виявляючи один одному пошану і повагу, в душі вони накопичують справжнісіньку злість і ненависть. Центральна тема для розмови - плітки і чутки, що неймовірно роздмухуються. з презирством дивиться усім цих людей. Він не може утриматися від того, щоби не висловити кілька іронічних зауважень. Поступово Чацький налаштовує всіх гостей проти себе. Загальне невдоволення виявляється у пущеному Софійому слуху про божевілля Чацького. Цей наклеп лягає на благодатний ґрунт. Всі, хто зібрався, охоче приймають цю звістку, стверджуючи, що самі помітили щось подібне.

Коли Чацький дізнається, що його вважають божевільним, він турбується лише за думку Софії. Але на нього чекає ще сильніший удар. Виявляється, дівчина сама пустила цей слух. До того ж кохана Чацького віддала перевагу йому обманщику Молчаліну. Розчарування Чацького настільки велике, що він не одразу може зібратися з силами та тверезо обміркувати ситуацію. Прийшовши до тями, він вимовляє свою знамениту фразу: "Карету мені, карету!" Чацький вже не може залишатися в цьому прогнивому брехливому суспільстві. Відчувши "горе з розуму", він залишає Москву.

9. Чому вчить автор.Повчальний зміст комедії у тому, що у жодному разі не можна придушувати у собі щирі пориви до добра і справедливості. Чацький втратив любов і був обвинувачений, але це не означає, що він виявився неправим. Головний геройзберіг свої переконання. Немає сумніву в тому, що він ще зустріне чесних і благородних людейі досягне успіху.