Різні характери долі жилина та милиця. "Кавказький полонений". Жилін і Костилін — два різні характери, дві різні долі. «Жилін готується до втечі»

Тип уроку: урок закріплення пройденого матеріалу.

Цілі уроку:

Спеціальні:

1. Пізнавальні: 1) Розповісти про те, як потрібно готуватися до твору на основі пройденого на минулих уроках матеріалу. 2) Показати розбіжності у характерах героїв оповідання Л.Н. Толстого « Кавказький полонений».

2. Розвиваючі: 1)Формування навичок порівняльного аналізута вміння їх застосовувати на практиці.

Загальнопредметні:

1) Розвивати критичне мислення, вміння порівнювати персонажів;

2) Виховувати увагу до слова та характеристик героїв на тлі розвитку сюжету у процесі читання.

Обладнання:

1) Підручник-хрестоматія («Література. 5 клас. О 2 год. Частина 2»/ В.Я Коровіна, М., 2010);

2) Поурочне планування з літератури: 5 клас. До підручника В.Я Коровіна «Література: 5 клас». Єрьоміна О.А., М., 2009.

Хід уроку:

1. Організаційний момент:

У:Сьогодні ми з вами на уроці готуватимемося до домашнього твору на тему «Жилін і Костилін – два різні характери, дві різні долі» за оповіданням Л. Толстого «Кавказький бранець», який ми разом читали на минулому уроці. Вашим домашнім завданням було підготувати переказ і відповісти на запитання по тексту.

2. Розмова з питань:

У:Як прізвища двох головних героїв оповідання Л. Толстого говорять про їх характери?

Д:Жилін у тлумачному словнику від «жила» - міцне закінчення м'язів, жилистий, двожильний – сильний, пружний. Милиць від «милиць» - палиця для кульгавих, безсилих. Прізвища вказують на різницю в характерах героїв.

У:Чиїми очима ми бачимо картини аула та життя горян і чому?

Д:Очима Жиліна, він усім цікавився, бо з першої хвилини перебування в полоні, думав про втечу. А Костилін усе лежав.

У:Чи справедливо говорять про Жиліна, що він «джигіт», а про Костилина «смирний»?

Д:Жилін хоробрий, він сперечається з татарами, торгується з ними, ставить їм свої умови. Костилін погоджується на все: дати викуп 5 тисяч, жити у сараї.

У:Чому до Жиліна стали приїжджати люди з інших аулів?

Д:Його прийняли за лікаря, він вважався майстром на всі руки.

У:Виберіть із тексту дієслова, що характеризують поведінку Жиліна та Костилина.

Д:Жилін: ходить, виглядає, рукодіює, риє. Костилін: пише, чекає, нудьгує, спить.

У:Що можна знайти цікавого у житті Жиліна та Костилина?

Д:Жилін спілкується з місцевими жителями, спостерігає їх звичаї, все виглядає на свою фортецю. Костилина нічого не цікавить, він тільки чекає, коли за нього надішлю викуп.

У:Який висновок ми можемо зробити зі зіставлення двох героїв?

Д:Жилін не сидить, склавши руки, намагається втекти, Костилін і не думає про втечу, сподіваючись на допомогу рідних.

3. Виразне читання 5 розділу.

4. Практикум - робота в парах:

У:З розділу вибрати дієслівні описи дій обох героїв.

Д:Жилін (1) – Розкопав яму, по зірках примічає, оглядає, підповз до дороги, несе Костилина на собі.

Костилін (2) - Зачепив камінь ногою, Скаржиться, ниє, всього боїться, покректує, стогне, відстає.

У:Чому Костилін виявився не помічником Жиліна, а його тягарем? Чи очікували ви це заздалегідь, як поведуться два героя при втечі?

Д:Костилін слабкий, він не має сили волі, терпіння. Те, як поведуться герої під час втечі, було ясно з їхньої поведінки в полоні.

У:Назвіть якості кожного із героїв.

Д:Жилін: мужній, кмітливий, стійкий, активний. Костилін: нерішучий, боягузливий, егоїстичний.

У:Зробимо висновки: Чому герої в тих самих ситуаціях поводяться по-різному?

Д:Це від їх характерів.

У:Розкажіть про дружбу Діни та Жиліна. Що цим хотів сказати Толстой?

Д:Діти-чеченці ставляться до росіян із цікавістю, а не вороже. Почуття ворожнечі не є вродженим. Жилін з повагою ставиться до хоробрості та доброти Діни. Автор хоче сказати, що ворожнеча між народами безглузда, дружба людей – норма людського спілкування.

5. Складання порівняльної таблиці.

Якість

Жилін

Костилін

Зовнішність

«А Жилін хоч не великий на зріст, та був молодий».

«А Костилін чоловік огрядний, товстий, увесь червоний, а піт з нього так і ллє».

Ставлення до коня

«Матусю, винеси, не зачепи ногою».

«Плетею обсмажує коня то з того боку, то з іншого».

Поведінка у полоні

«Думає: «Я піду». А сам усе випитує, виглядає, як йому тікати. Ходить аулом насвистує, а то сидить, щось рукоділничає».

«Костилін ще раз писав додому, все чекав на присилання грошей і нудьгував. Цілими днями сидить у сараї і рахує дні, коли лист прийде; чи спить».

Ставлення татар до бранців

Конкурсний урок з літератури

(5 кл.)

по темі

«Жилін і Костилін – два різні характери,

дві різні долі»

Цілі уроку:

Навчальні:осмислення змісту оповідання Л. Н. Толстого «Кавказький бранець»; вміння виділяти основні проблеми, підняті автором у творі; систематизація знань з розповіді, за системою образів оповідання;

Розвиваючі:долучити дітей до самостійної дослідницької та творчої діяльності; розвивати навичку аналізу художнього твору, логічне мислення, монологічну мову учнів та їх словниковий запас;

Виховують:виховувати духовно-моральну особистість, яка вміє співчувати;

Комунікативні:навчання культурі мовного спілкування та етикету.

Епіграф уроку:

Сам гинь, а товариша рятуй.

А. Суворов

Обладнання уроку:малий інформаційний комплекс (комп'ютер, мультимедійний проектор, інтерактивна дошка), презентація «Система образів у оповіданні Л.Н.Толстого «Кавказький бранець», відеоролик, «Пісня про друга» В. Висоцького, експозиція ілюстрацій учнів, роздруковані тести.

Форми уроку:робота творчих груп, робота у парах, колективна.

Хід уроку.

1. Організаційний момент.

- Здрастуйте, хлопці. Усміхнемося один одному і почнемо!

2. Слово вчителя: постановка проблеми, повідомлення теми та форми уроку.

(Урок супроводжується показом слайдів на комп'ютері)

(1-2) Кавказ. Його темі, його образу, пейзажу належить виняткове місце у російської культурної традиції. У російській поезії - насамперед. Ширше – у російській поетичній свідомості: ще б пак! Священні для кожного імена – Пушкін, Лермонтов, Лев Толстой… Їхнє життя та творчість нерозривно пов'язані з Кавказом.

Як солодку пісню вітчизни моєї,

Люблю я Кавказ, -

зізнавався молодий поручик М. Ю. Лермонтов.

Згадуючи Кавказ, Толстой казав: … (3-7)

3. Розмова за текстом. (8-9)

Пропонується відповісти на такі питання:

Хто вони, ці бранці?

Як Жилін потрапив у полон?

Хто винен у його полоні?

Про що думав кожен із героїв у полоні?

Чому Жилін пише листа додому, та так, щоб він не дійшов?

4. Перевірка домашнього завдання: листи Жиліна та Костилина додому

1) Аналіз листів.

2) Виділення кращого листа, яке найбільш правильно характеризує того чи героя.

Який сенс вкладає письменник у їхнє прізвище?

(Відповідь – 10- ий слайд):

Жилін: він жилавий, зумів вижити, прижитися, вжитися в чужу і

чуже для нього життя. Милиць: немов на милицях, підпорах.

Чому перша втеча не вдалася? Хто у цьому винен?

(прослуховування пісні Висоцького «Пісня про друга») (10)

В. Висоцький. Пісня про друга.

Якщо друг виявився раптом,

І не друг, і не ворог, а так…

Якщо відразу не розбереш,

Поганий він чи гарний, –

Хлопця в гори тягни, ризикни,

Не кидай одного його.

Нехай він у зв'язці з тобою в одній –

Там зрозумієш – хто такий.

Якщо хлопець у горах – не ах,

Якщо одразу розкис – і вниз,

Крок ступив на льодовик – і знітився,

Заступився - і в крик,

Значить, поруч із тобою чужий,

Ти його не лай - ганяй:

Вгору таких не беруть і тут,

Про таких не співають.

5. Робота з ілюстрацій.

Виберіть цитати, які відповідають тій чи іншій ілюстрації

(робота зі слайдів). (11)

Ми не випадково згадали саме ці епізоди

Розставимо їх у потрібному порядку та запишемо у вигляді плану оповідання. (12)

6. Тестування за образами.

Перевіримо знання тексту:

Робота у парах. Завдання мають тестовий вигляд (взаємоперевірка).

Жилін.

1. Що змусило Жиліна виїхати з Кавказу?

а) лист матері;

Б) телеграма брата;

У) виклик начальства.

2. Кінь під Жиліним був…

А) гніда;

Б) породиста;

В) мисливська.

3. Жилін…

А) невеликий на зріст, а удал;

Б) високий, хоробрий, довготелесий;

В) боягузливий, жалюгідний чоловік.

4. У Жиліна зі зброї було…

А) рушниця;

б) шашка;

в) пістолет.

5. Коли Жиліна полонили, його помістили…

А) у сарай;

Б) у яму;

В) у в'язницю.

6. Що Жиліна найбільше хотілося в сараї?

А є;

б) пити;

в) звільнити руки.

7. Скільки Жилін у татар за себе викуп випросив?

А) 500 рублів;

Б) 1000 рублів;

У) 3000 рублів.

8. Що він робив у полоні?

А) намагався знайти контакти з татарами;

Б) рукодільник і намагався знайти шлях втечі;

В) шив одяг.

9. Що зробив Жилін і поставив на дах?

А) свисток;

Б) глечик;

У) ляльку.

10. Яка слава про Жиліна серед татар пройшла?

А) що він майстер;

Б) що він чаклун,

в) що він мусульманин.

11. Що Жилін робив ночами в сараї?

А) спав;

Б) рукодільник;

В) копав підкоп.

12. Як Жилін дізнався дорогу до росіян?

А) спитав у Діни;

Б) піднявся на гору і подивився;

В) вирахував за картою.

Костилін.

1. Милиць…

А) худорлявий, високий чоловік;

Б) вантажний, товстий, весь червоний;

У) середнього зростання, середньої комплекції.

2. У Костилина було…

А) рушниця;

Б) пістолет;

в) автомат.

3. Що зробив Костилін, коли побачив татар?

А) став стріляти;

Б) чекав Жиліна;

В) помчав до фортеці.

4. Скільки попросив викупу за себе Костилін у листі додому?

а) 1000 монет;

Б) 3000 монет;

У) 5000 монет.

5. Що робив Костилін у сараї у татар?

А) рахував дні, коли прийде листа, і спав;

Б) будував план втечі;

В) рив підкоп під сараєм.

6. Кого під час втечі Костилін злякався у лісі?

А) оленя;

Б) ведмедя;

В) кабана.

7. Чому Костилін відставав від Жиліна під час втечі?

А) було ліньки йти;

Б) задихався від швидкої ходьби;

в) натер ноги.

8. Чому татарин, який гнав корів, дізнався про втікачів?

А) Костилін свиснув;

Б) Костилін скрикнув;

В) Костилін вистрілив.

9. Що сталося з Костилиним ямі?

А) він розболівся;

Б) він розхоробрився;

В) спав цілодобово.

10. Що зробив Костилін, коли Жилін запропонував тікати вдруге?

А) відмовився;

Б) погодився;

В) видав план татарам.

11. Через скільки часу після втечі Жиліна привезли Костилина?

А) за тиждень;

Б) за місяць;

В) за півроку.

12. Як Костилін звільнився від татар?

а) його звільнили козаки;

Б) біг;

в) вніс викуп.

7. Порівняльна характеристикагероїв. Робота у творчих групах.

Тепер, коли ми осмислили зміст розповіді, виділили основні проблеми, настав час підбити перші підсумки.

Якими ж постали перед нами герої?

Робота з таблицею синонімів: скласти характеристику із словосполучень (письмово).

Жилін:

добрий (думає про матір, шкодує її); сподівається він, обмірковує втечу; діяльна людина;

зумів прижитися в аулі (він Жилін!); роботящий, не може сидіти без діла, майстер;

всім допомагає, навіть своїм ворогам – татарам; йому цікаві інші люди, він любить дітей;

благородний (вибачив Костилина через те, що той його кинув у бою).

Костилін:

слабка людина, на себе не сподівається, чекає на допомогу від матері; дуже лінивий;

здатний на зраду (кинув Жиліна); розкис, впав духом;

не розуміє інших людей, думає лише себе.

8. Робота з ілюстрацій учнів. Самооцінка.

Чий портрет передає реальний образГероїв Л.М. Толстого?

9. Невелика перерва в уроці для розминки.

Фізмінутка.

Ви, мабуть, втомилися?

Ну тоді всі дружно встали.

Ніжками потопали,

Ручками поплескали.

Покрутились, покрутились

І за парти всі посідали.

Очі міцно закриваємо,

Дружно до п'яти рахуємо.

Відкриваємо, поморгаємо

І працювати починаємо.

10. Упорядкування висновку з уроку.

Настав час робити висновки:

1) Задаються питання наступного характеру:

Чому вдалася друга втеча Жиліна з полону? (13)

Жилін став своїм, мав деяку свободу, зміг розвідати дорогу додому, подобався Діні, яка йому допомагала.

2) Словникова роботаза статтями етимологічного словника. (13) Яке, на вашу думку, значення слова «свій» підходить до визначення положення Жиліна?

Як склалася доля Костилина?

Хто ж кавказький бранець?

Відеосюжет:думка двох старшокласників про кавказького бранця.

Один вважає, що бранець – це Жилін, інший Костилін. Хто з них має рацію? (14)

11. Заключне слововчителі.

Л.М. Толстой показує, що можуть не розуміти і навіть ненавидіти одне одного, але в них є можливість зрозуміти один одного, хоча для цього треба докласти певних зусиль.

Костилін – не тільки в татарському полоні, а й у полоні своєї слабкості, свого егоїзму і з цього полону не вибирається. Жилін зумів вижити, прижитися у ворожому оточенні, оскільки він зумів привернути себе навіть своїх ворогів; він вирішував свої проблеми сам, не перекладаючи на плечі інших; яким був сильним, «жилистим» не був. Жилін зумів втекти з полону, а Костилін залишився не тільки й не так у татарському полоні, як у полоні своєї слабкості, свого егоїзму.

Л.М. Толстой показує, яким безпорадним, яким слабким фізично виявляється Костилін, як він сподівається лише на викуп, який надішле його мати. Костилін перебуває у подвійному полоні, про що ми говорили вище. Письменник, малюючи даний образ, ніби каже, що, не вибравшись із внутрішнього полону, не можна вибратися і з зовнішнього полону.

Жилін, навпаки, на матір не розраховує, не хоче перекладати на її плечі свої труднощі. Він входить у життя татар, аула, постійно щось робить, вміє привернути себе навіть своїх ворогів – він сильний духом. Саме цю думку насамперед хоче донести до нас автор.

12. Завдання додому:

(15) написати твір «З ким би я пішов у розвідку?».

13. Завершальний момент уроку. Рефлексія.

Дякую за урок, хлопці. Урок закінчено, до побачення. А насамкінець хочу вам запропонувати оцінити урок. Які почуття викликав він? Виберіть один із листків квітки-семиквітки і, йдучи з класу, прикріпіть його, будь ласка, на дошку.

Найяскравіші – ті твори, у яких головні герої абсолютно різні. Саме такі персонажі – основа оповідання Льва Толстого «Кавказький бранець». Діючі лиця- Жилін та Костилін. Різні долі та характери у цих чоловіків. Буль розповідає про їхнє життя в полоні у татар та спробу втечі. Але шлях до свободи тернистий, і зокрема тому, що ці два офіцери – повна протилежність одне одному.

Перша зустріч товаришів

Події відбуваються під час війни за Офіцер Жилін отримав листа від матері. Вона просить повернутися до сина. Іван, так звати чоловіка, обмірковує пропозицію та погоджується. Подорожувати самотужки було небезпечно, тож солдати йшли колоною. Група тяглася повільно, і йому на думку стукнула думка про те, що краще поїхати одному. Наче почувши його думки, інший офіцер, Костилін, пропонує йому продовжити шлях разом.

Перша Жиліна та Костилина дуже важлива для подальшого розвитку подій. Автор не розповідає про те, як виглядає головний геройале дає опис Костилина. Це грубий з-за спеки з нього стікає піт. Переконавшись, що він має заряджену зброю, і, взявши слово триматися разом, Жилін погоджується на запрошення.

Засідка та несподівана зрада друга

Товариші вирушають. Весь шлях лежить через степ, де добре видно ворога. Але далі дорога пролягає між двома горами. На цьому місці виникає конфлікт поглядів. У сцені відбувається порівняння Жиліна та Костилина щодо відчуття небезпеки.

Два відмінні воїни по-різному сприймають ущелину гір. Жилін бачить потенційну загрозу та впевнений, що за скелею можуть зробити засідку турки. Костилін готовий йти вперед, незважаючи на можливий ризик. Залишивши друга знизу, Іван піднімається на гору і бачить групу вершників. Вороги помічають офіцера та скачуть назустріч. Жилін кричить Костилину, щоб той витягав рушницю. Але він, побачивши татар, кидається у фортецю.

Порівняльна характеристика Жиліна та Костилина буде неповною, якщо не розглянути цю ситуацію детальніше. Перший дбав про безпеку обох, другий же за складних обставин думав лише про власне життя. Костилін залишив товариша без зброї. Іван довго відбивався, але сили були нерівні. Його взяли в полон. Але вже у татар він дізнається, що його горе-друг теж потрапив у засідку.

Друга та несподівана зустріч колишніх друзів

Якийсь час чоловік провів у закритому сараї. Потім його відвели до татар. Там йому пояснили, що людина, яка взяла в полон солдата, продав її іншому татарину. А той, своєю чергою, хоче отримати за Івана викуп у розмірі 3000 рублів. Офіцер, довго не роздумуючи, відмовився і сказав, що така сума йому не по кишені. Більше, що може запропонувати - 500 золотих. Останнє слово було тверде і непохитне. До кімнати вводять його товариша.

І зовнішність Жиліна та Костилина дуже відрізняються. Другий офіцер товстий, босий, змучений, обірваний, на ногах колодка. Жиліна не краще, але в ньому ще не згасла жага до боротьби. Новий господарставить Костилина за приклад і повідомляє, що його приймуть за викуп 5000 рублів.

Автор показує, як смиренно він приймає пропозицію за таку велику ціну. Іван же домігся того, що плата за його душу складе Але все ж таки розуміє, що мати, яка живе на гроші, які він сам їй відсилає, мала б продати все, щоб звільнити сина. Тому офіцер пише неправильну адресу, щоб листа не дійшло. Порівняльна характеристика Жиліна та Костилина при встановленні суми викупу говорить про те, що перший офіцер дбає про свою матір, навіть якщо йому загрожує смерть. Костилина не турбує, як назбирають гроші на його визволення.

Спроба втечі від ворога

Минає час. Лев Толстой швидко описує будні Жиліна. Чоловік підкорює серце дочки господаря, коли ліпить їй ляльки з глини. Набуває поваги у селі як майстер, і навіть через хитрість – як лікар. Але щоночі, коли знімають кайдани, він риє прохід під стіною. Працює він і вдень, розмірковуючи про те, в який бік йому тікати. Характеристика Жиліна та Костилина у полоні абсолютно протилежна. Жилін не сидить дома, на відміну свого товариша. А той увесь час спить чи хворіє, чекаючи, коли пройде буря, пов'язана із загибеллю одного з воїнів татар.

Однієї ночі Жилін вирішує тікати. Пропонує він це і товаришеві за «камерою». Милиць ставиться до цього скептично. Він заявляє, що вони не знають дороги і заблукають уночі. Але аргумент, що через смерть татарина їм, як російським, можуть помститися, остаточно його переконує.

Боротьба із власними можливостями

Полонені діють. Намагаючись вибратися, неповороткий Костилін здіймає шум. Загарчали собаки. Але передбачливий Іван довго підгодовував собак. Тому швидко заспокоїв їхній переполох. Вони вибираються із села, але товстун задихається та відстає. Дуже швидко здається та просить залишити його.

Порівняльна характеристика Жиліна та Костилина – це змагання малодушності з силою. Обидва втомилися. Ніч непроглядна, вони змушені йти майже навпомацки. Погані чоботи натирають ноги до крові. Костилін щоразу зупиняється і відпочиває. Згодом він вибивається з сил і каже, що не в змозі продовжити шлях.

Тоді товариш тягне його на спині. Через крик від болю Костилина їх помічають і вистежують. До світанку товаришів упіймали і цього разу кинули в яму. І там портрет Жиліна та Костилина протилежний. Офіцер, який прагне волі, намагається робити підкоп, але нікуди подіти землю і каміння.

Все частіше чути розмови від ворогів про те, що росіян треба вбити.

Фінал та воля

На допомогу приходить дочка хазяїна. Вона опускає в яму жердину, якою, не без допомоги друга, Жилін вибирається на гору. Слабкий Костилін залишається у татар. Втікає він із скованими ногами, але тим не менш добирається до свого війська.

За деякий час виплачують гроші і за Костилина. Той повертається ледь живим. На цьому закінчується твір. Автор не повідомляє, що далі чекає персонажів із прізвищами Жилін та Костилін. Різні долі у героїв, перший спирався лише на власні можливості, другий чекав на манну небесну. Вони – це два полюси, які керуються різними принципами та правилами. Якщо Жилін упертий, мужній і волелюбний, його напарник по нещастю - слабкий, лінивий і боягузливий.

Прекрасний серцем офіцер

Головні персонажі Льва Толстого - Жилін та Костилін. Розповідь ця про двох офіцерів. Перший відважно боровся, другий зі смиренністю приймав усе, що приготувало йому життя. Жиліна властива така риса, як турбота. Думає про стареньку-матір, коли просили викуп, хвилюється за долю друга, тож не залишає його в селі ворогів, за дівчинку, яка допомогла вибратися з ями.

Їй наказує сховати жердину, яку вона принесла, щоб Жилін зміг підвестися. Його серце сповнене добра і любові. Офіцер полюбив простий, мирний народ татар. Тому всіляко полегшує їхнє життя. Він – символ усього світлого та щирого у творі.

Костилін – герой чи антигерой?

Часто Костилина вважають героєм негативним. Він кинув товариша в біді, відзначився лінощами і слабкістю, накликав на обох небезпеку. Про малодушність чоловіка й говорити нема чого, адже раз у раз в його вчинках проявляється безпорадність.


Але чи насправді Костилін такий немічний у душі, як зовні? Десь глибоко в серці він відважний та сильний. Хоча частково це межує з нерозумністю. Саме він запропонував товаришу відокремитися від групи та поскакати першими. Також був готовий йти між гірами, навіть не переконавшись, чи безпечно там. Не менше мужності потрібно було, щоб зважитися на втечу, яку він не планував і до якої не був готовий ні фізично, ні морально.

Характеристика Жиліна та Костилина – це аналіз двох протилежних видів хоробрості. Але більше сміливості Костилін виявив тоді, коли відмовився повторити спробу втечі. Більше того, як зміг, допоміг вибратися з ями другові. Він розумів усю свою неміч і не посмів знову підставити товариша. Ось у таких вчинках криється таємниця його сутності.

Жилін і Костилін - головні герої оповідання-були "Кавказький бранець" Л. Н. Толстого.

Тема оповідання

Під час війни на Кавказі (воюють росіяни з горцями за території) два російські офіцери, Жилін та Костилін, вирушають у відпустку додому. По дорозі герої потрапляють у полон до татар; за них просять викуп. Жилін, не бажаючи просити у своєї старої матері гроші, починає втечу, але через неповороткість Костилина затія зривається. Тоді офіцер знову намагається втекти, і цього разу йому посміхається удача – він рятується. А Костилина з полону рятують викупом лише за місяць.

Як поводяться в полоні офіцери Жилін та Костилін

Костилін - повненький і гладкий чоловік. Протягом усього часу перебування в полоні він тільки й робить, що спить і рахує час до викупу. При цьому Костилін не соромиться просити у сім'ї викуп у величезному розмірі (5000 рублів). Для нього головне, щоб його скоріше врятували, і щоб він опинився знову у зручних та комфортних умовах.

Жилін поводиться з точністю до навпаки. Він відмовляється писати листа своєї матері з проханням про викуп, адже він не хоче, щоб вона переживала за нього і щоб віддавала останнє, що вона має. Коли ж татари силою змушують Жиліна написати цей лист, він пише, але адресу вказує наперед невірну. Офіцер вирішує для себе: або він вибирається з полону самотужки, або йому доведеться загинути або залишитися там до кінця життя. З метою врятуватися Жилін починає робити підкоп.

Крім того, під час перебування в полоні Жилін займається різними корисними справами, тим самим заслуговуючи на увагу і повагу місцевих татар.

Наприклад, він відрізняється тим, що:

  • робить лялечки із глини для місцевих дітей;
  • лагодить господареві-татарину годинник, що зупинився;
  • ремонтує рушниці та інше приладдя місцевих жителів.

І навіть під час втечі Жилін стоїть до останнього, тримається щосили, при цьому не кидає Костилина, хоча той кілька разів підводить товариша і не бажає брати себе в руки заради їхнього спільного порятунку.

Завдяки стійкості та вольовим якостям, Жиліна все-таки вдається вирватися з полону.

Текст роботи розміщено без зображень та формул.
Повна версіяроботи доступна у вкладці "Файли роботи" у форматі PDF

Я прочитав дуже цікаву розповідь Л.Толстого «Кавказький бранець». У ньому розповідається про війну росіян з горцями.

Головними героями твору є Жилін та Костилін. Вони були російськими солдатами, які потрапили в полон до татар. Під час нападу загарбників Жилін кричав Костилину, щоб той дістав рушницю, але Костилін поскакав на коні від товариша. Це характеризує Костилина як боягузливу, здатну на зраду людини. Коли солдати потрапили в полон, Жилін підтримував зв'язок із татарською дівчинкою Діною, якою було шкода його. Герой був до неї добрий і дарував саморобні глиняні іграшки.

Жилін намагався краще дізнатися про місцевість, щоб зробити втечу. Милиць у полоні був не активний: тільки лежав і їв. Він навіть не намагався тікати від татар, не допомагав Жиліна розробляти план втечі. Костилін думав, що їх скоро викуплять із полону.

Під час першої втечі бранцям не вдалося втекти, бо їх видав крик Костилина. Через це Жиліна не хотілося з собою брати Костилина, але він вважав це жорстоким по відношенню до людини, яка потрапила так само, як і вона, в біду. Я вважаю, що Жилін правильно зробив, взявши із собою Костилина. У цьому епізоді автор ніби хоче сказати: «Зрада – кидати товариша у біді». Під час другої втечі Жилін втік один, але йому допомагала Діна.

Характер Костилина значно відрізнявся від характеру Жиліна. Жилін був кмітливий, розумний, набагато твердіший за характер, ніж Костилін. Саме прізвище говорить про це. Костилін боявся татар і написав листа додому, щоб його викупили за дуже велику суму. Він зовсім не сподівався на себе, був лінивим і навіть не намагався врятувати своє життя. Жилін не впадав у відчай і намагався знайти вихід зі складної ситуації. Костилін нічого не робив і чекав, поки його викуплять.

Відмінність у характерах героїв вплинула з їхньої долі в такий спосіб, що Жилін виявився волі набагато раніше, ніж Костылин. З цього випливає, що Костилін був протилежністю Жиліна, про що намагався сказати автор. Я підтримую Жиліна, тому що він знав, що вдома навіть п'ятсот рублів немає, і мати вмирає від старості, і він спеціально вказав на листі неправильну адресу, щоб вона не дійшла. Це підкреслює вміння Жиліна дбати про близьких.

Мені дуже сподобалося оповідання Л. Толстого. він вчить бути життєлюбним, не втрачати надію, знаходити вихід із скрутного становища, а не лінуватися, як Костилін.